
Објављен јавни позив за доделу бесповратних средстава малим предузећима
Министарство привреде...
Програм Дигитална Европа покренут је од стране Европске комисије у јануару 2021. године као одговор на растућу потребу за економским опоравком континента и обликовањем дигиталне трансформације европског друштва и економије. У програму, чије је трајање предвиђено до 2027.године, учествује 27 држава чланица Европске уније, као и Исланд, Норвешка, Лихтенштајн, Украјина, а од 30.6.2023. и Црна Гора, Албанија, Северна Македонија и Србија.
Субјекти који могу учествовати у програму:
Програм Дигитална Европа је део вишегодишњег финансијског оквира Европске уније за период 2021 – 2027. Укупан буџет програма износи 7,5 милијарди евра. Буџет је распоређен у односу на наведених пет области у следећој размери:
Србија, као и остале придружене чланице може да учествује у свим областима осим у области Сајбер-безбедности.
Финансијски допринос Европске уније пројектима варира у зависности од позива за достављање предлога пројеката и може покрити од 50% до 100% трошкова (за СМЕ 75%). У већини позива програм Дигитална Европа обезбеђује 50% средстава, а учесници пројеката су у обавези да други део свог буџета обезбеде као ко-финансирање из других извора, као што су на пример програми Connecting Europe Facility, EU4Health и Horizon Europe или од заинтересованих националних министарстава.
Циљ ДИГИТАЛ програма је да унапреди капацитете у области супер-рачунарства и обраде података ради решавања комплексних и захтевних проблема. Такође, намера је да се унапреди приступ супер-рачунарству у областима од јавног значаја као што су здравство, безбедност, животна средина, као и у малим и средњих предузећима. За рачунарство високих перформанси задужено је Заједничко Европско предузеће за рачунарство високих перформанси (Euro High Performance Computing Joint Undertaking) чији је задатак развој, примена и одржавање суперрачунарства у чланицама Уније, као и развој и подршка високо компетитивног и иновативног екосистема у области супер-рачунарства.
Имајући у виду значај вештачке интелигенције као мотора развоја дигиталне трансформације бизниса и јавне управе, ДИГИТАЛ ће стављати фокус на унапређење капацитета вештачке интелигенције и пружање подршке тестирању и експериментисању са вештачком интелигенцијом у секторима попут здравства и производње. Такође, ДИГИТАЛ пружа подршку безбедном приступу и складиштењу великих скупова података, као и креирању секторског европског простора података са перспективом повезивања у јединствени европски простор података. Коначно, један од циљ програма је и да осигура поуздану и енергетски ефикасну инфраструктуру рачунарства у облаку.
Имајући у виду постојећи јаз у нивоу дигиталних вештина, као и потребу за привлачењем дигиталних талената, програм ДИГИТАЛ финансира креирање и спровођење специјализованих тренинга и обука за постојећу радну снагу и будуће експерте ради унапређења кључних вештина у областима попут вештачке интелигенције, података, супер-рачунарства и сајбер безбедности. У овом контексту, програм предвиђа и пружање подршке сарадњи високообразовних институција и приватног сектора као и промоцију стратегија усмерених на подизање нивоа дигиталних вештина.
У склопу ове области, намера програма је обезбеђивање широке употребе дигиталних технологија у друштву и економији, као и успостављање мреже Европских Центара за Дигиталне Иновације (European Digital Innovation Hubs – EDIH) која ће пружати подршку дигиталној трансформацији јавних и приватних организација и спровођењу значајних пројеката.
Европски Центри за Дигиталну Трансформацију су предвиђени као јединствена приступна тачка за компаније, мала и средња предузећа којима треба да омогући лак и брз приступ експертској подршци, експериментима, тестираним дигиталним технологијама, богатој мрежи релевантних субјеката и потенцијалних клијената, као и иновативним услугама попут тренинга и финансијских савета. Коначно, ове услуге треба унапреде бизнис, производе, услуге, процесе производње и да корисницима пруже динамичне одговоре на растуће дигиталне изазове. Иницијалну мрежу центара успостављају тела делегирана од стране држава чланица Европске уније, која предлажу кандидате на основу националних процедура и институционалних структура.
Програм Дигитална Европа је подељен на три радна програма. Први обухвата, 2021 и 2022.
годину, други, који је тренутно активан, обухвата 2023. и 2024., а трећи обухвата период од 2025. до 2027. године. Прва група позива за предлагање пројеката другог радног програма објављена је 5.7.2023. Комплетан текст другог радног програма се може преузети са следећег линка: DIGITAL Europe Work Programme 2023-2024 (.pdf)
Рок за подношење предлога пројеката је углавном 26.9.2023.
Тренутно је објављено следећих 15 позива у којима могу учествовати организације из Србије:
Рок за пријаву: 29.08.2023:
Deployment of the AI-on-demand platform
Рок за пријаву 26.9.2023:
Reinforcing skills in semiconductors
EU Energy saving reference framework
Network of safer Internet Centres (SICs)
Boosting Digital Skills of young pupils, in particular girls
European Digital Media observatory (EDMO) - National and multinational hubs
Рок за пријаву 22.11.2023:
Federated European Infrastructure for intensive care units' (ICU) data
Cloud IPCEI exploitation office
Coordination of AI sectorial testing and experimentation facilities
Support to Dissemination and exploitation
Supporting the network of National contact points (NCPs)
Highly secure collaborative platform for aeronautics and security industry
Други сет позива се отвара у 3 кварталу 2023. У наредној табели су дате теме које ће бити обухваћене позивима.
Област |
Теме радног програма |
Финансијска подршка програма Дигитална Европа |
Data |
Data Space for Cultural Heritage |
50% |
Data Space for Tourism |
50% |
|
Advanced Digital Skills |
Specialised Education Programmes or Modules in KeyCapacity Areas |
50% |
Министарство привреде...
(Интеррег VI-Б)...
Европска Комисија је 30. јуна...
Интеррег VI-A ИПА програм...
У оквиру пројекта MOS-Cross 3, у периоду од 6 до 7. септембра 2023. године, у Винковцима у Хрватској, одржан је тренинг за здравствене раднике. Тренингу...
Министарство привреде Србије расписало је Јавни позив за доделу бесповратних средстава у износу од око 1,4 милијарди динара у оквиру Програма подршке...
У оквиру пројекта „Здраво старење у прекограничној области - HEAL“, 18. августа 2023. године, одржан је 1. редовни састанак чланова пројектног тима. Састанку...
Регистрација за 21. Европску недељу регија и градова (#EURegionsWeek) која ће се одржати у Бриселу од 9. до 12. октобра, са више...
ЕУ ПРО Плус програм, који се спроводи у сарадњи са Министарством за европске интеграције, одржаће информативне сесије о јавном позиву за подршку...
Програм Дигитална Европа покренут је од...